Autografsamling 1950-tal Sport och affischkonst
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AUTOGRAFSAMLING, 1950-tal, skissblock och autografblock, lösa bilder, bla fotboll (Kalle Svensson, Orvar Bergmark, Pära Kaufeldt mfl, delar av lag: Presslandslaget, Malmö FF Degerfors, Örebro, IFK Göteborg, Hälsingborg, IFK Norrköping, Åtvidaberg, Gais, Elfsborg, Jönköping Södra), friidrott (ur Jamaicas trupp), handboll (Svenska landslaget, Kristianstad), bandy (Hammarby IF, Karlstad Göta, Köping, Slottsbron, Sandviken), speedway (Fundin, Varg-Olle), boxning (Olle Tandberg), gymnastik (Svenska gymnaster: "Amerika truppen" bla William Thoresson), ishockey (SSK mm), skidor (Mora Nisse),
PROVENIENS: Autograferna är från 1950-talet och tagna direkt av nuvarande ägare på Eiravallen, Idrottshuset och motorstadion i Örebro
Lösa blad, tidningsklipp inklistrade i autografblock
497454
2017-11-21