Sven Peter Hörning herrfickur i silver 1700-tal

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SVEN PETER HÖRNING (1750-1808), fickur, silver, ca 1770, vitemaljerad urtavla med arabiska siffror, spindelgång, verket graverat S P Hörning Stockholm, verknr. 9, innerboett stämplad PS (Peter Strömqvist, verksam 1765-81, Stockholm), diameter 61 mm, nyckel medföljer

Går vid inskrivningstillfället, SAV garanterar ej funktionen, skadad urtavla, lösa visare, timvisare ej original

497490

2017-11-02