Sven Peter Hörning herrfickur i silver 1700-tal
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN PETER HÖRNING (1750-1808), fickur, silver, ca 1770, vitemaljerad urtavla med arabiska siffror, spindelgång, verket graverat S P Hörning Stockholm, verknr. 9, innerboett stämplad PS (Peter Strömqvist, verksam 1765-81, Stockholm), diameter 61 mm, nyckel medföljer
Går vid inskrivningstillfället, SAV garanterar ej funktionen, skadad urtavla, lösa visare, timvisare ej original
497490
2017-11-02