Alvar Aalto Savoy-vas

Alvar Aalto Savoy-vas
Alvar Aalto Savoy-vas
Alvar Aalto Savoy-vas
Alvar Aalto Savoy-vas
Alvar Aalto Savoy-vas
Alvar Aalto Savoy-vas
Alvar Aalto Savoy-vas
Alvar Aalto Savoy-vas
Alvar Aalto Savoy-vas
Alvar Aalto Savoy-vas
Alvar Aalto Savoy-vas
Alvar Aalto Savoy-vas
Alvar Aalto Savoy-vas
Alvar Aalto Savoy-vas
Alvar Aalto Savoy-vas
Alvar Aalto Savoy-vas

Klubbat för:

10 000 EUR

Utropspris

5 000 EUR

ALVAR AALTO (1898-1976), Savoy-vas, Karhula, sent 1930-tal.
Ljusblått glas blåst i träform. Längd 21 cm, höjd 14 cm.

Helhetsintrycket är bra. Litet kantnagg.

497576

2017-12-03