Josef Frank 6 glastallrikar

Josef Frank 6 glastallrikar
Josef Frank 6 glastallrikar
Josef Frank 6 glastallrikar
Josef Frank 6 glastallrikar
Josef Frank 6 glastallrikar
Josef Frank 6 glastallrikar
Josef Frank 6 glastallrikar
Josef Frank 6 glastallrikar
Josef Frank 6 glastallrikar
Josef Frank 6 glastallrikar

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOSEF FRANK, tallrikar, 6 st., Firma Svenskt Tenn, ovala, grönt glas, ca 30 x 22,5 cm

HISTORIK: Josef Frank ritade den ovala glastallriken på 1940-talet. Ursprungligen var den tänkt som skaldjurstallrik

Bruksspår, smärre tillverkningsdefekter, smärre fotringsnagg,1 tallrik med undersides kantnagg

497621

2017-11-02