Keramik 1900-tal

Keramik 1900-tal
Keramik 1900-tal
Keramik 1900-tal
Keramik 1900-tal
Keramik 1900-tal
Keramik 1900-tal
Keramik 1900-tal
Keramik 1900-tal
Keramik 1900-tal
Keramik 1900-tal

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KERAMIK, 10 dlr, 1900-tal, bestående av: Josef Ekberg, vas, sgrafitto, Gustavsberg 1925, höjd 11 cm, Gunnar Nylund, vas, stengods, vit glasyr, Rörstrand, 1950-tal, höjd 19,5 cm, Gunnar Nylund, skål, porslin, dekor av kronor i relief, Rörstrand, Carl-Harry Stålhane, skål, kanna och askfat, stengods, Rörstrand, Eva Jancke-Björk, skål med hänklar samt två koppar, flintgods, målad dekor i grönt och brunt, Bo Fajans, 1930-tal, Munk keramik, Enköping, skål i högbränt lergods med dekor av stiliserade harlekinfigurer, sign Munk G R (Gösta Rubensson), diameter 21 cm

Josef Ekbergvasen med krackelyr invändigt och delvis runt mynningen, Gunnar Nylundvasen och Carl-Harry Stålhaneföremålen andrasortering, Eva Jancke-Björkskålen med obetydlig fotnagg

498277

2017-11-07