Specialauktion Allmoge skåp
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SKÅP, Jämtland, 1800-tal, sk storschskåp, blåmålat med marmorerade detaljer, dörrspeglarna med polykrom dekor av blommor, märkt och daterat AOD 1864, med låda, inrett med skedhylla, höjd ca 180, 115x35 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen
PROVENIENS: Norra Skärvången, Krokom
Bruksslitage
498283
2017-11-06