Stina Håfström oljemålning
Klubbat för:
350 SEK
1 500 SEK
STINA HÅFSTRÖM (1915-2012): Blommor, signerad S.Håfström, olja på pannå, 33x18 cm
Historik:
Dotter till Gustaf Adolf Håfström och Gerda, syster till konstnären Erik Håfström samt faster till konstnären Jan Håfström.
Håfström Inledde sina konststudier vid Blombergs målarskola i Stockholm 1933-1934, varefter hon i studerade vid Konsthögskolan 1936-1942 för bland andra Isaac Grünewald och Otte Sköld. 1945 for hon till Danmark där hon på konstakademien i Köpenhamn studerade för Aksel Jørgensen. Hon finns representerad på Prins Eugens Waldemarsudde.
498558
2017-11-05