Stina Håfström oljemålning

Stina Håfström oljemålning
Stina Håfström oljemålning
Stina Håfström oljemålning
Stina Håfström oljemålning

Klubbat för:

350 SEK

1 500 SEK

STINA HÅFSTRÖM (1915-2012): Blommor, signerad S.Håfström, olja på pannå, 33x18 cm

Historik:
Dotter till Gustaf Adolf Håfström och Gerda, syster till konstnären Erik Håfström samt faster till konstnären Jan Håfström.
Håfström Inledde sina konststudier vid Blombergs målarskola i Stockholm 1933-1934, varefter hon i studerade vid Konsthögskolan 1936-1942 för bland andra Isaac Grünewald och Otte Sköld. 1945 for hon till Danmark där hon på konstakademien i Köpenhamn studerade för Aksel Jørgensen. Hon finns representerad på Prins Eugens Waldemarsudde.

498558

2017-11-05