Fästmanssoffa 1800-tal
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÄSTMANSSOFFA, blandstil,1800-talets mitt/andra hälft, rikt skuren ek, stoppade textilklädda dynor, brännmärkt Sergel samt G.E.S., sannolikt ägarmärkning för Fredrik Gustav Emanuel Sergel (1866-1947), längd ca 129, djup 67, sitthöjd 40 cm
HISTORIK: Fredrik Gustav Emanuel Sergel var sonsonson till Johan Tobias Sergel och bosatt på Spånga säteri i Ärila socken, Sörmland
Åldersrelaterat slitage, någon torrspricka
498866
2017-11-14