Parti äldre böcker, 8 vol.

Parti äldre böcker, 8 vol.
Parti äldre böcker, 8 vol.
Parti äldre böcker, 8 vol.
Parti äldre böcker, 8 vol.
Parti äldre böcker, 8 vol.
Parti äldre böcker, 8 vol.
Parti äldre böcker, 8 vol.
Parti äldre böcker, 8 vol.
Parti äldre böcker, 8 vol.
Parti äldre böcker, 8 vol.

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

PARTI ÄLDRE BÖCKER (9). L´Illustration, Journal Universel. Januari-december 1847. Rikligt illuswtrerad med träsnitt. Samtida halvfranskt band.
(BRAUN, ISABELLA). Allranyaste teater-bilderbok med rörliga figurer [=pärmtitel]. Stockholm, Oscar L. Lamm, (1884). Originalklotryggsband med färglitograferad frampärm. Pärmen tämligen välbevarad, inlagan i fragment och trasor.
STRINDBERG, AUGUST. Kinesiska språkets härkomst. [I]-II. Stockholm, 1912. 2 häften, nötta , första delens främre omslag loss. Numrerad upplaga.
FAEDRUS. Eziopische fabelen van Fedrus, gevryden slaef des keizers Augustus. Amsterdam, 1704. Nött samtida halvfranskt band. Rikligt med vackra kopparstick, men inkomplett.
WILHELM. Annus politicus... München, 1731.Nött samtida halvfranskt band. Dussintalet kopparstuckna planscher, men inkomplett.
LUCIDOR. Helicons blomster... Stockholm, 1688. Senare halvfranskt band.
STURLASSON / GÖRANSSON (övers.). De yfverborna atlingars, sviogötars ok nordmänners edda... Uppsala, (1746). Hårt nött samtida halvfranskt band.

Inalles 8 volymer. Ej kollationerade. Skador och defekter förekommer.

Se text!

498978

2017-11-09