Salongsgrupp i nyrokoko tillverkad i valnöt

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SALONGSGRUPP, 8 dlr, nyrokoko, 1800-talets slut, valnöt, skuren dekor, bestående av: soffa, 2 st taburetter, 4 st stolar, salongsbord, etikettmärkta C.E Jonsson Stockholm, soffans längd 140, bordets höjd ca 77, 86x70, sitthöjd ca 45 cm

Proveniens: Inköp av Direktör S.H Ödmann och hans fru Sigrid Lindqvister år 1895, ursprungligen stått i förmaket i deras bostad på Engelbrektsgatan Stockholm

Handlingar och fotografier från lägenheten finns att avhämta vid Utlämningen

Slitage, soffa och en stol med skador i stoppning, en med påbörjad omklädning, tyg med fläckar och skador

499132

2017-11-12