Baljfåtöljer sengustavianska tillskrivna Ståhl

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), baljfåtölj, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, sarger med bladstav, bemålad och bronserad, signerad ES, sitthöjd ca 47, höjd 85, bredd 63 cm

Slitage främst på lejonhuvuden, visst släpp på textil

499157

2017-11-08