Baljfåtöljer sengustavianska tillskrivna Ståhl
Klubbat för:
17 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), baljfåtölj, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, sarger med bladstav, bemålad och bronserad, signerad ES, sitthöjd ca 47, höjd 85, bredd 63 cm
Slitage främst på lejonhuvuden, visst släpp på textil
499157
2017-11-08