Jacobine Sundius minnesalbum 1805-49
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JACOBINE SUNDIUS MINNESALBUM 1805-49. Ask av marmorerat papper med guldornerad rygg med brandgul etikett med titeln Venskabs Minde, i alrotsimiterande fodral med guldpräglade ramverk. Från 1800-talets början. Rest av grönt sidenband.
Innehåller 22 handskrivna hälsningar och dikter, varav 21 på för asken avpassade lösa blad med guldsnitt (tillkommer 6 oskrivna). 15 stycken daterade (1805-49) och 6 odaterade. 2 med handmålade akvareller, 2 med hårlock och 1 med fastsytt löv.
Jacobine Karoline Sundius, född Gercken (1796-1856) från Hjörring i Danmark. Maka till Carl Gustaf Sundius (1783 i Östergötland-1858), apotekare i Hjörring, i hans andra gifte.
Från 1814 finns här bevarad en kärleksförklaring till "Bine Gercken" från Sundius. Årtalet 1820 dominerar (6 st.), förmodligen var det då paret gifte sig.
Se text!
499331
2017-11-13