Soffa/säng gustaviansk 1700-/1800-tal
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFA/SÄNG, gustaviansk, 1700-/1800-tal, bemålad furu, träskurna detaljer, rygg och gavlar insides textilklädda, ca 195 x 88 cm
PROVENIENS: Familjen Hamilton, Aranäs.
Renoverad och kompletterad. Åldersrelaterat slitage, senare bemålad, färgsläpp, botten saknas, någon smidesdel/beslag saknas
499631
2017-11-09