Soffa/säng gustaviansk 1700-/1800-tal

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SOFFA/SÄNG, gustaviansk, 1700-/1800-tal, bemålad furu, träskurna detaljer, rygg och gavlar insides textilklädda, ca 195 x 88 cm

PROVENIENS: Familjen Hamilton, Aranäs.

Renoverad och kompletterad. Åldersrelaterat slitage, senare bemålad, färgsläpp, botten saknas, någon smidesdel/beslag saknas

499631

2017-11-09