Skål och fat 1700-tal Kina

Skål och fat 1700-tal Kina
Skål och fat 1700-tal Kina
Skål och fat 1700-tal Kina
Skål och fat 1700-tal Kina
Skål och fat 1700-tal Kina
Skål och fat 1700-tal Kina
Skål och fat 1700-tal Kina
Skål och fat 1700-tal Kina
Skål och fat 1700-tal Kina
Skål och fat 1700-tal Kina
Skål och fat 1700-tal Kina
Skål och fat 1700-tal Kina
Skål och fat 1700-tal Kina
Skål och fat 1700-tal Kina

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKÅL, FAT, 2 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), mandarinporslin samt famille rose, dekor i emaljfärger, järnoxid samt guld, skålens diameter ca 22,5 cm, höjd ca 10 cm

Skålen med nagg och spricka

500043

2017-11-14