Fotografi av Gustav V Sport och affischkonst
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TENNISKUNGEN, FOTOGRAFI Gustav V som tennisspelare, signerad och daterad 1938, 10,5x8,5 cm
PROVENIENS: Gustav V tilldelade fotografiet till sin motspelare Bror Elliot vilka regelbundet spelade mot varandra.
"Var tiden omkring sekelskiftet en av Sveriges mest kända
idrottsmän" (Källa:Runeberg)
500296
2017-11-21