BJÖRN BORG Tennisracket Sport och affischkonst

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BJÖRN BORG TENNISRACKET, Donnay, signerad Björn Borg (på fodral samt racket), längd 70 cm, Folder till evenemanget World Sport Masters med autografer meföljer. Autografer av Björn Borg (tennis), Pelé (fotboll), Sugar Ray Leonard (boxning), Kevin Keegan (fotboll), Wayne Gretzky (Ishockey), Ingemar Stenmark (Skidor), Vitas Gerulaitis (tennis), Stefan Persson (Ishockey)

PROVENIENS:
WORLD SPORT MASTERS, Scandinavium i Göteborg,
12 juli 1982,

Där hade åtta kända idrottsmän från olika sporter samlats för att tävla i otraditionella sporter och grenar dom inte alls var vana vid. Tex cykel, löpning på hinderbana, pricka boll för att sänka damer i pool mm mm
Sparbankskort var med och sponsrade detta evenamang och hade samtidiga tävlingar i Sparbankerna över landet för att lansera Sparbankskortet.
Sportprofilerna i arrangemanget var: Björn Borg, Vitas Gerulaitis, Edson Pelé, Stefan Persson, Wayne Gretzky, Ingemar Stenmark, Kevin Keegan och Sugar Ray Leonard.

Bruksslitage, vissa strängar av

500406

2017-11-21