Spegellampetter
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, gustaviansk stil, 1800-tal,
träskuren dekor, förgyllda, kvicksilverfolierade glas, ljushållare av mässing, för två ljus vardera, höjd ca 85x62 cm
Proveniens: Sångaren och skådespelaren Anna-Lisa Björling
Missfärgat och fläckigt glas. Dekorslitage. En lampett med spricka i ram.
500450
2017-11-15