Johan Erik Höglander badkarssoffa

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), soffa, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IEH, träskuren dekor, ryggbricka krönt med blomsterdekor, hörnfleuroner, avsmalnande ben med kanneleringar, längd ca 224, sitthöjd ca 42 cm

Renoverad, lagningar, förstärkningar, senare bemålning, fläckar

500759

2017-11-14