Johan Erik Höglander badkarssoffa
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), soffa, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IEH, träskuren dekor, ryggbricka krönt med blomsterdekor, hörnfleuroner, avsmalnande ben med kanneleringar, längd ca 224, sitthöjd ca 42 cm
Renoverad, lagningar, förstärkningar, senare bemålning, fläckar
500759
2017-11-14