Paavo Tynell golvlampa
Valmis
2017-12-03
501125
| Korkein tarjous | 5 000 EUR |
| Arviointi | 5 000 EUR |
PAAVO TYNELL (1890-1973), golvlampa, Taito Oy. 1940-tal.
Svart metall. Mässingsskaft klätt med rotting. Höjd 149 cm.
Slitage, färgbortfall på skärmen.