Paavo Tynell golvlampa

Paavo Tynell golvlampa
Paavo Tynell golvlampa
Paavo Tynell golvlampa
Paavo Tynell golvlampa
Paavo Tynell golvlampa
Paavo Tynell golvlampa
Paavo Tynell golvlampa
Paavo Tynell golvlampa
Paavo Tynell golvlampa
Paavo Tynell golvlampa

Klubbat för:

5 000 EUR

Utropspris

5 000 EUR

PAAVO TYNELL (1890-1973), golvlampa, Taito Oy. 1940-tal.
Svart metall. Mässingsskaft klätt med rotting. Höjd 149 cm.

Slitage, färgbortfall på skärmen.

501125

2017-12-03