Böcker ur Skottorps bibliotek, 5 vol.

Klubbat för:

3 200 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

BÖCKER UR SKOTTORPS BIBLIOTEK (5). BUSSER, JOHAN BENEDICT. Utkast till beskrifning om Upsala. I-II. Uppsala, hos Joh. Edman, 1769-73.
8:o. 190 x 120 mm. Med 28 graverade planscher och kartor. Aningen nött något senare halvfranskt band med blind- och guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och gula snitt. Skottorps exlibris och Per von Möllers stämpel.
LUNDBERG, PETER. Den rätta swenska trägårds-praxis, eller Kort underrättelse huru köks-trä-örte- och lustgårdar, tillika med orangerier samt humlegårdar, böra anläggas, skötas och conserveras... Femte upplagan. Stockholm, i Kongl. Tryckeriet, 1798.
8:o. 170 x 105 mm. 10 graverade planscher. Litet nött samtida halvfranskt band med guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och dito snitt. Skottorps exlibris.
TROIL, UNO VON. Bref rörande en resa til Island MDCCLXXII. Uppsala, Magnus Swederus, 1777.
8:o. 175 x 110 mm. 10 garverade planscher och 2 dito kartor. Nött smatida halvfranskt band. Skottorps exlibris.
RYDBÄCK, ERIK. Plåcke-gods, första samlingen, af Erik Rydbäck. Linköping, hos Fredrich Schonberg och Björkegrens enka, 1792.
4:o. 203 x 154 mm. Namnteckning, Tempelman, på titelbladet. Senare (1900-tal) halvklotband med guldpräglad ryggtitel och marmorerade pärmpapper.
THAM, PEHR. Anteckningar under och i anledning af en resa ifrån Westergöthland til Stockholm, gjord åren 1796 och 1797 af Pehr Tham, hof-intendent. Stockholm, hos Anders J. Nordström, 1797.
4:o. 260 x 215 mm. Med 7 graverade planscher. Häftad, oskuren och dfelvis ouppskuren, i nött samtida gråpappomslag. Skottorps exlibris och Per von Möllers stämpel.

Inalles 5 volymer. Skador, fläckar och andra smärre defekter. Ej kollationerade.

Zustandsbeschreibung

Se text!

501372

2017-11-18