Bellman, Thorild och Creutz i original

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VITTERHET I ORIGINAL 1700-TAL (3). BELLMAN, C. M., Betraktelser öfwer åtskillige evangeliske texter, på vers författade... (C. Stolpe) 1780.
Ingår i utvidgad form i Zions högtid 1787.
CREUTZ, G. Ph., Atis och Camilla. Skaldedigt i fem sånger. Stockholm, Ekmansson, (1792, utan tryckt titelblad),
THORILD, THOMAS. Mildheten. Stockholm, 1792.

Originalupplagor.

Proveniens: Carl August Lindwall (1829-1918), svensk skeppsbyggare, konstruktör, Motala och Bergsunds mekaniska verkstad i Stockholm.

Fläckar, skador, namnteckning, tagna ur band

501526

2017-11-16