Provkarta Rörstrand
Klubbat för:
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PROVKARTA. i form av fat, för underglasyrfärg, Rörstrand, signerad F Ä samt H daterad juni 1889 och med angiven nummerserie 217-237, porslin, längd ca 34,5 cm.
Visst bortfall av glasyr och färg, har åtminstone delvis uppstått vid tillverkningen.
501614
2017-11-18