Militaria/krigsvetenskap 1700-talet, 3 vol.

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 500 SEK

MILITARIA/KRIGSVETENSKAP 1700-TALET (3). FOLARD, JEAN CHARLES DE & FEUQUIÈRES, ANTOINE DE PAS / RICHARDSON, JACOB (övers.).
Historisk grundelig inledning til krigs-wetenskap, likmätigt the grundsatzer, och inrätningar, som faststälte, och i acht tagne äro af the största generaler, och ingenieurer i Europa: Med anmärckningar, och tilhörig kopparstycken. På swänska framstäld af J. R. I-III.
Stockholm, hos Peter Jör. Nyström, 1738-49.
4:o. 190 x 150 mm. (16), 388, (12), (12), 439, (5), (16), 496, (24) s. 79 graverade planscher. Flertalet av planscherna utvikbara, enstaka monterade i texten. Nötta samtida, ej uniforma, skinnband. Några små- och lagerfläckar. Papperslagning i titelbladets övre hörn i första delen. Reva s. 55 och svag fuktrad i marginalen de fyra första bladen samt s. 495-slutet i tredje delen. Delarna I och II med S. von Otters guldpräglade pärmexlibris.

Carlander II s. 314 ff. Salomon von Otter avled 1745. Richardson Jacob (1687-1759), svensk ämbetsman (under en tid som krigskommissarie i Kammarrevisionen), topograf, författare och översättare. Till hans mer kända egenhändiga produktion hör det med generöst tilldelade offentliga anslag producerade verket "Hallandia antiqua et hodierna", vilket allmänt setts som ett fuskverk, avslöjande författarens brister som arkivforskare.

Se text!

501795

2017-11-29