4 engelska köpebrev på pergament 1700-1800-tal

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KÖPEBREV (4). Handskrivna fastighetskontrakt på pergament, engelska, 1700-1800-tal. Varje dokument med ett flertal
signaturer och sigill.

1. Mortgage of two plots of ground and two messuages of dwellinghouses Parish of St Philip Jacob
Bristol. Daterad 1 December 1851. 2 blad ca 630 x 760 mm.
2. Convenance of a Messuage and premises, Bedminister Bristol. Daterad 8 Augusti 1876. 2 blad 570 x 730 mm.
3. Release of a dwellinghouse, in St Mewan. Daterad 30 September 1821. 6 blad ca 600 x 700 mm.
4. Indenture, Saint Martin in the Fields Middlesex. Daterad 12 Februari 1736. 4 blad ca 600 x 750 mm.

4 st dokument.

Enstaka fläckar, ett blad med ett mindre hål i texten, vikta.

501801

2017-11-18