Bankett Gustav VI Adolf
Closed
2017-11-25
502261
| Sold for | 3 800 SEK |
| Estimate | 4 000 SEK |
BANKETT/SOFFA, tillhört Gustav VI Adolf, bemålad och förgylld, gustaviansk stil, 1920-tal, rygg, sits och sidor med flätad rotting, etikettmärkt G VI A, sitthöjd ca 43, 130x46 cm
Proveniens:
Stockholms Slott, Gustav VI Adolf, därefter i arv till nuvarande ägare.
Slitage, rottingen med skador