Skålfat Kina 1800-tal
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), "Longevity pattern" centrumdekor av shoutecken i underglasyrblått, vrakfynd från skeppet "Diana", 1817, diameter ca 28 cm
Proveniens: Russell Bodés samling
Jämför objekt sålda på auktion "The Diana Cargo sale, Christie´s Amsterdam, 6-7 March 1995"
Spricka
502299
2017-11-20