Ron Wood Rolling Stones Sport och affischkonst

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

RON WOOD (England, född 1947): Patrik Sjöberg, signerad och daterad Ron Wood -88, akvarell och kol på papper, ca 80x60 cm

PROVENIENS: Inköpt på utställning i Malmö på 1980-talet

HISTORIK:
Ron Wood är en brittisk gitarrist, basist och konstnär.
Wood spelade i sextiotalet med grupperna The Birds, The Creation och The Faces. Wood spelar sedan 1974 gitarr i The Rolling Stones, där han ersatte Mick Taylor.

Patrik Sjöberg (f 1965) svensk höjdhoppare, innehar europarekordet på 2.42 (från Stockholm Stadion, 1987), os-silver 1984, os-brons 1988, os-silver 1992, vm-guld 1987.

Oramad, reva (ca 30,5 cm)

502323

2017-11-21