Tre kronor Sport och affischkonst
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRE KRONOR 1987 ISHOCKEYKLUBBOR, 2 st., KOHO, signerade av Sveriges ishockeylandslag 1987, märkta "Tre Kronor-Sovjet 2-1 7 april 1987" samt "VM 87 Wien", längd ca 158 cm
PROVENIENS:
När landslaget tog VM-guld 1987 signerades denna klubba och dess syskonklubba av samtliga spelare och gavs som gåva till en av landslagets huvudsponsor.
HISTORIK
Sverige vann ishockey-VM 1987 (Wien).
Ej matchanvända
502531
2017-11-21