Tre kronor Sport och affischkonst

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TRE KRONOR 1987 ISHOCKEYKLUBBOR, 2 st., KOHO, signerade av Sveriges ishockeylandslag 1987, märkta "Tre Kronor-Sovjet 2-1 7 april 1987" samt "VM 87 Wien", längd ca 158 cm

PROVENIENS:
När landslaget tog VM-guld 1987 signerades denna klubba och dess syskonklubba av samtliga spelare och gavs som gåva till en av landslagets huvudsponsor.

HISTORIK
Sverige vann ishockey-VM 1987 (Wien).

Ej matchanvända

502531

2017-11-21