Design Gunnar Wennerberg matservis Gunnar

Klubbat för:

8 800 SEK

Utropspris

7 000 SEK

GUNNAR WENNERBERG, matservis, 87 dlr, "Gunnar", Gustafsberg, bestående av: 27 mattallrikar (diam 24,5 cm), 15 djupa tallrikar (diam 24,5 cm), 17 förrätt/efterrätt-tallrikar (diam 21,5 cm), 15 assietter (diam 17 cm), 6 uppläggningsfat i olika storlekar längd ca 19-33 cm, 3 uppläggningsskålar (längd 21-25 cm), 1 såssnipa saknar underfat (höjd med hänkel ca 11 cm), 1 terrin med lock och fat (terrinens höjd utan fat ca 20, fatens längd 38 cm), 1 rund terrin med lock (höjd ca 20 cm), 1 fiskfat med insatser, 4 äggkoppar, 2 kaffekoppar med fat

Ytterligare matservisdelar av samma servis säljes på objektsnummer 498858

Enstaka med nötning på dekor och missfärgniningar, Lockknopp med nagg samt krackelerad på rund terrin, fiskfat med sprickor

502548

2017-11-22