Sofie Arfwidson oljemålning

Sofie Arfwidson oljemålning
Sofie Arfwidson oljemålning
Sofie Arfwidson oljemålning
Sofie Arfwidson oljemålning
Sofie Arfwidson oljemålning
Sofie Arfwidson oljemålning

Klubbat för:

17 000 SEK

15 000 SEK

SOFIE ARFWIDSON (född 1976): "Puppentheater," signerad och daterad på baksidan Sofie Arfwidson 2009, olja på duk, ca 200 x 200 cm.

"Att möta Sofie Arfwidsons målningar är att förflytta sig från Sverige, det färgstarka måleriet, det bestämda tilltalet, det beslutsamma historieberättandet och den personliga gåtfullheten finns inte hos unga målare i Sverige
Sofie Arfwidson är en berättare. Hon ger oss bilder av sammansatta och komplexa laddningar, hon speglar känslor, som ligger nära många människors sätt att leva och om vi ger oss tid att se, att bearbeta och omvandla våra egna tankar av vardagen, då blir vi rikare inombords. Att se på Sofie Arfwidsons målningar är som att följa en sorts vägvisare, en inre kompass hos en särdeles begåvad, ung bildkonstnär."
Bo Bjelvehammar: Möten i vardagen och bortom verkligheten, Ystad Allehanda 2008.04.09

502552

2017-11-22