Konsolbord empire
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KONSOLBORD, Sverige, empire, 1800-talets första hälft, träskuren dekor och pastellage, förgyllt, sargen med dekor av växtornamentik, benställning i form av Zeus örn med åskvigg, fotplatta, skiva av carraramarmor med källning, höjd 80,5, 81 x 46 cm
Smärre dekorskador, retuscher och slitage, mindre lister saknas
502612
2017-11-22