Gustafsberg Celestial

Gustafsberg Celestial
Gustafsberg Celestial
Gustafsberg Celestial
Gustafsberg Celestial
Gustafsberg Celestial
Gustafsberg Celestial
Gustafsberg Celestial
Gustafsberg Celestial
Gustafsberg Celestial
Gustafsberg Celestial
Gustafsberg Celestial
Gustafsberg Celestial
Gustafsberg Celestial
Gustafsberg Celestial

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GUSTAFSBERG, "Celestial" (1864-1877), matservis, ca 90 dlr, porslin, polykrom dekor av orientaliska figurscener, bestående av: 38 flata mattallrikar, 20 djupa mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 assietter, 5 delar till kabaré, 2 saladierer, 3 karotter, terrin, pastejterrin, mattallrikens diameter ca 25 cm

Nagg, sprickor, krackeleringar, missfärgningar, vissa delar med lagningar

503063

2017-11-23