Gustafsberg Celestial
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUSTAFSBERG, "Celestial" (1864-1877), matservis, ca 90 dlr, porslin, polykrom dekor av orientaliska figurscener, bestående av: 38 flata mattallrikar, 20 djupa mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 assietter, 5 delar till kabaré, 2 saladierer, 3 karotter, terrin, pastejterrin, mattallrikens diameter ca 25 cm
Nagg, sprickor, krackeleringar, missfärgningar, vissa delar med lagningar
503063
2017-11-23