Byrå rokoko tillskriven Gustaf Foltjern
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32) tillskriven, byrå, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med amarant och plommon, beslag i brons, bukig form, parkettläggning, sidorna med romber, skiva av kalksten med dubbel kälning, höjd 82, 81 x 47 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 135 jämför byrå signerad Gustaf Foltjern
Fanérskador, lagningar och kompletteringar, delvis kompletterade lådbottnar, skivan lagad, ett draghandtag saknas, något maskstungen
Nyckel finns att hämta i utlämningen
503292
2017-11-23