Dockor i form av spelemän
Klubbat för:
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PRYDNADSDOCKOR, 4 st, i form spelemän och kvinnor, tygklädda, bemålade ansikten, 1900-talets första hälft, höjd ca 45 cm
PROVENIENS:
Kurt Haijby (1897-1965), ingick i köpet av Haijbys sommarstuga i Djurö by och stod på hans spiselkrans enligt ägarens foto.
åldersrelaterrat slitage
503387
2017-11-24