Dockor i form av spelemän

Dockor i form av spelemän
Dockor i form av spelemän
Dockor i form av spelemän
Dockor i form av spelemän
Dockor i form av spelemän
Dockor i form av spelemän
Dockor i form av spelemän
Dockor i form av spelemän
Dockor i form av spelemän
Dockor i form av spelemän
Dockor i form av spelemän
Dockor i form av spelemän
Dockor i form av spelemän
Dockor i form av spelemän
Dockor i form av spelemän
Dockor i form av spelemän
Dockor i form av spelemän
Dockor i form av spelemän

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

PRYDNADSDOCKOR, 4 st, i form spelemän och kvinnor, tygklädda, bemålade ansikten, 1900-talets första hälft, höjd ca 45 cm

PROVENIENS:
Kurt Haijby (1897-1965), ingick i köpet av Haijbys sommarstuga i Djurö by och stod på hans spiselkrans enligt ägarens foto.

åldersrelaterrat slitage

503387

2017-11-24