Samekniv signerad 1910 Etnospecial

Klubbat för:

5 000 SEK

Arviointi

4 000 SEK

Kuvaus

PER KNUTSSON SUNNA (Jukkasjärvi 1861-), troligen, i graverat och genombrutet renhorn, skaft i björk och graverat horn, signerad/ägarmärkt PKS och daterad 8-8-1910, längd 27 cm

Kuntoraportti

Naturligt åldersslitage, spricka på slidan ca 1,5cm

503434

Päivämäärä:

2017-12-15