Samisk kniv och nålhus Etnospecial
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
1 200 SEK
KVINNOKNIV, samearbete, 1900-talets första del, nordsamisk typ med graverad geometrisk dekor och hjärta, längd 18 cm, NÅLHUS, graverat renhorn, signatur KES daterad 1911
Kniven lös i hylsan och saknar stropp
503439
2017-12-15