Samisk kniv och nålhus Etnospecial

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 200 SEK

KVINNOKNIV, samearbete, 1900-talets första del, nordsamisk typ med graverad geometrisk dekor och hjärta, längd 18 cm, NÅLHUS, graverat renhorn, signatur KES daterad 1911

Kniven lös i hylsan och saknar stropp

503439

2017-12-15