Luktdosor silver
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LUKTDOSOR, 3 st., s.k. hovedvandaeg, silver, 1800-tal, en delvis förgylld, krönt med krona, invändigt med en svamp, stämplad MRN samt prickade ägarinitialer resp. 2 st med öppningsbar fot, stämplade VB, rocailledekor, lock med fasettslipat grönt glas resp. korall, höjd 7-7,5 cm, total vikt 78 g
Korall med slitage grönr glas med repor och hack
503526
2017-12-05