Bägare etuier bestick
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÄGARE, CIGARETTSCHATULL, CIGARETTETUI och MATBESTICK, silver, bägaren GAB, Stockholm 1939, höjd 13 cm, vikt 168 g, kvadratiskt schatull 9,5x9,5 cm, träinredning, rektangulärt etui med fyrklöver i emalj och graverat namn, 8,3x6,8 cm, vikt 90 g, 6 gafflar och 6 knivar, C. G. Hallberg, Stockholm 1905, gafflarnas vikt 310 g, 9 mindre bestick med fyllda silverskaft, tesked stämplad 1792 och smörkniv stämplad 1940, vikt 53 g
bägaren med graverat vapen etuierna med inskriptioner bestick med graverade initialer
slitage
503631
2017-12-05