Bordspendyl

Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

BORDSPENDYL, Gaston Jolly (Paris, urmakare far och son, Paris 1800-1820), emaljerad urtavla med svarta romerska siffror, bottenplatta i marmor, förgylld och patinerad brons, krönt av figurgrupp (Venus och Amor), höjd 42, 23x15 cm, nyckel och pendel medföljer

Bottenplattan med smärre nagg, urtavlan med sprickor och slitage vid ett nyckelhål

503914

2017-11-26