Bordsur kandelabrar prakturnor 1800-tal

Klubbat för:

36 000 SEK

Arviointi

6 000 SEK

Kuvaus

BORDSUR, KANDELABRAR, 1 par, PRAKTURNOR, 1 par, 1800-tal, ny-Louis XVI, förgylld brons, urverk märkt Japy Freres & Cie, emaljerad urtavla med romerska siffror, slagfunktion, kandelabrar med dekor av keruber, 3-armade för 4 ljus, urnor med ornament av bevingade fauner samt blomstergirlanger, dekor av bl a figurscener, höjd ca 26,5-50 cm, pendel medföljer

Kuntoraportti

Slitage, enstaka dekordelar saknas, de centrala ljusmanschetterna saknas

504391

Päivämäärä:

2017-11-28