Skönlitteratur i vackra band, c:a 250 vol.
Klubbat för:
18 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÖNLITTERATUR I VACKRA BAND (C:A 250). Parti svensk skönlitteratur och utländsk i svensk översättning, övervägande 1900-tal. Flera samlade verk, bl. a. Strindberg, Rydberg, Fröding. Enstaka i förlagsband (exempelvis August Strindbergs samlade verk 1-55), men till största delen privatbundna, många av Nils Linde. Enstaka klotband annars -skinn- eller halvfranska.
Några smärre skador och defekter, ej kollationerade. C:a 250 volymer.
Se text!
504542
2017-11-30