Bokväsen -tryckare och bindare, 7 vol.

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BOKVÄSEN -TRYCKARE OCH BINDARE (7). BENNET, WILLIAM. John Baskerville. The Birmingham Printer. His Press, Relations, and Friends. I-II. Birmingham, City of Birmingham School of Printing, Central School of Arts & Crafts, 1937-39.
4:o. 283 x 183 mm. 171, (2), (2), 141, (1) s. 1 porträtt. Originalklotband, utan skyddsomslag. 2 volymer.
LÜTZOW, CARL VON. Geschichte des deutschen Kupferstiches und Holzschnittes. Mit Textillustrationen, Tafeln und Farbendrucken. Berlin, G. Grote´sche Verlagsbuchhandlung, (1891).
4:o. 287 x 187 mm. VI, 313, (1) s. Textillustrationer och åtskilliga planscher. Dekorerat originalklotband. Bitvis lagerfläckig. Birger Persson-Ungers exlibris på främre pärmens insida.
NERMAN, TURE. Svenska Bokbindareförbundet 1893-1943. Historik utarbetad av Ture Nerman. Stockholm, 1943.
Stor 8:o. 255 x 192 mm. 263 s. Rött originalhalvfranskt band med linnepärmar och övre guldsnitt.
REHNBERG, MATS (red.). Bokbindarminnen. Stockholm, Nordiska museet, 1954.
8:o. 197 x 141 mm. 167 s. Rött halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg med 5 upphöjda bind, övre guldsnitt och medbundet främre omslag. Litet nött. (Svenskt liv och arbete n:r 18.)
[GUNNAR JANSSON, Svenska Bokbindareförbundets ordförende]. 2 volymer med hyllningar på dennes 50-årsdag (18/10 1941).
Den ena bestående av en folievolym (C:a 310 x 210 mm) med för hand inskrivna medlemmar, med nummer, namn, arbetsplats och -ort. Inledande kalligraferat hyllningsblad, c:a 500 s. Litet nött blått halvfranskt band.
Det andra en samling av telegram, tidningsartikler och handskrivna gratulationer. Bundet i ett vackert skinnband (275 x 215 mm.). med förgyllningar och Initialerna GJ i intarsia på främre pärmen.

Inalles 7 volymer.

Se text!

504671

2017-11-30