Georg Schmaus rundel
Klubbat för:
2 600 SEK
3 000 SEK
GEORG SCHMAUS, Nürnberg, ca 1630, kejsarrundel, rakt vertikalt ovanför Ferdinands huvud och under Rudolf I:s häst en sköld med Nürnbergs stadsvapen samt monogram, i mellanrundeln stämplad M C i mitten avbildas den tysk-romerske kejsaren Ferdinand II (1578-1637) av huset Habsburg samt hans kejsaranfäder i den yttre cirkeln, tenn, diameter ca 19,8 cm.
Lagningar, bruks och åldersrelaterat slitage.
504909
2017-11-29