Georg Schmaus rundel

Georg Schmaus rundel
Georg Schmaus rundel
Georg Schmaus rundel
Georg Schmaus rundel
Georg Schmaus rundel
Georg Schmaus rundel
Georg Schmaus rundel
Georg Schmaus rundel
Georg Schmaus rundel
Georg Schmaus rundel
Georg Schmaus rundel
Georg Schmaus rundel
Georg Schmaus rundel
Georg Schmaus rundel
Georg Schmaus rundel
Georg Schmaus rundel

Klubbat för:

2 600 SEK

3 000 SEK

GEORG SCHMAUS, Nürnberg, ca 1630, kejsarrundel, rakt vertikalt ovanför Ferdinands huvud och under Rudolf I:s häst en sköld med Nürnbergs stadsvapen samt monogram, i mellanrundeln stämplad M C i mitten avbildas den tysk-romerske kejsaren Ferdinand II (1578-1637) av huset Habsburg samt hans kejsaranfäder i den yttre cirkeln, tenn, diameter ca 19,8 cm.

Lagningar, bruks och åldersrelaterat slitage.

504909

2017-11-29