Krus precolumbianskt

Krus precolumbianskt
Krus precolumbianskt
Krus precolumbianskt
Krus precolumbianskt
Krus precolumbianskt
Krus precolumbianskt
Krus precolumbianskt
Krus precolumbianskt

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KRUS, lergods, precolumbianskt, Lambayeque, höjd ca 24 cm
PROVENIENS: Torsten Stanley Bengtsson. Bengtson var ledamot av Sveriges Riksdags första kammare 1950-1970, och var Centerpartiets gruppledare i första kammaren 1958-1970. Han var också ledamot i den nya enkammarriksdagen 1971-1982. Han varförste vice talman 1971-1979. Han var också FN-delegat 1952-1982 och ledamot av riksbanksfullmäktige 1961-1982 (ordförande 1976-1982).

Nagg

504929

2017-12-02