Gräddkanna och kalk silver Ryssland

Klubbat för:

800 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

GRÄDDKANNA, SUPKALK, silver, gräddkannan sannolikt av Christian Andreas Velsch, S:t Petersburg 1800-talets början, oval, delvis godronnerad, svärtad hänkel, invändigt förgylld, höjd 9,5 cm, vikt ca 83 g, kalken av oidentifierad mästare, Kostroma 1908-17, graverad dekor och årtal 1912, invändig förgyllning, höjd 8,4 cm, vikt ca 23 g

Kuntoraportti

505052

Päivämäärä:

2017-12-10