Koppar med fat Kina Imari 1700-tal

Klubbat för:

800 SEK

Schätzwert

1 000 SEK

Beschreibung

KOPPAR MED FAT, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), räfflad form, imari, dekor av flodlandskap med pagod samt pion i underglasyrblått, järnoxid samt guld, diameter ca 9-14 cm

Zustandsbeschreibung

En kopp med spricka samt nagg

505058

2017-12-01