Otto G Carlsund, Konkret konst Aaltonen Boccioni
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OTTO G CARLSUND (1897-1948): Hommage à Wäinö Aaltonen / Hommage à Boccioni, signerade O.G.C, 2 samramade collage, 20 x 28 cm. Utförda 1948.
Medföljer även en signerad akvarell (troligtvis skiss till fond) samt osignerade collagedelar och pappersklipp till "Projekt för sjukhuskorridor med västlig belysning"
.
PROVENIENS: Professor Oscar Reutersvärds samling, Stockholm
.
DE CARLSUNDSKA MOBILERNA
"Den 23 mars 1950 lämnade Margareta Alexandra Carlsund en uppseendeväckande redogörelse
505414
2017-12-01