Ritning till hammare av Adolph Modéer

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

RITNING TILL HAMMARE AV ADOLPH MODÉER. MODÉER, ADOLPH. Concept Ritning til en järnmanufactur värkstads inrättning vid Skrape i Rödeby Sokn i Blekinge, efter anledning af en närwarande Tysk mästare, börjad men alldrig fullbordad. Utan ort och årtal (förmodligen sent 1750-tal).
[460 x 585 mm.]. Laverad och akvarellerad ritning. Vikt vertikalt och horisontellt, revor ytterst i vecken. Några ljusa fläckar.
Signerad Adolph Modéer. Christian Hammers stämpel på baksidan.

Adolph Modéer (1739-1799), född i Karlskrona, lantmätare, ämbetsman och ekonomisk författare. Han studerade i Lund 1754-55 och 1758 och deltog i lantmäteriförrättningar i Blekinge somrarna 1757 och -58, varvid denna ritning kan ha gjorts.

505516

2017-12-08