Värja Holland
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄRJA, Holland 1800-tal, klinga med etsad dekor, förgyllt mässingsfäste, parerplåt dekorerad med Hollands riksvapen och valspråk, kavelplattor i pärlemor, vit bemålad skinnbalja med fästen i mässing, längd ca 100 cm.
Bruks och åldersrelaterat slitage, omfattande färgbortfall på baljan.
505708
2017-12-04