Buddha figurin

Buddha figurin
Buddha figurin
Buddha figurin
Buddha figurin
Buddha figurin
Buddha figurin
Buddha figurin
Buddha figurin

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKULPTUR, Buddha, Thailand, 1920/30-tal, trä och alabaster, sittande i sattvasanaställning, händerna i bhumisparsa och dhyana mudrasställning, polykrom bemålning, fragmentarisk förgyllning, sockeln klädd i blått och grönt glas och spegelglas, höjd ca 80 cm

Sprickor, färgbortfall, slitage, huvudbonaden lös och troligen ej original

505869

2017-12-09